Najbliższe Imprezy

Archiwum

10. Małopolski Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich

Za nami 10. Jubileuszowa edycja Małopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich. Gospodynie stanęły na wysokości zadania, wkładając ogrom pracy i serca w przygotowanie wszystkich konkursowych konkurencji, czyli: tradycyjnych scenek obyczajowych, pieśni ludowych, potraw regionalnych oraz plastyki obrzędowej.

 

Tradycyjnie dźwięk trombit Haniaczyków dał sygnał do rozpoczęcia rywalizacji. Przegląd oficjalnie otworzył wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak. Głos zabrali również posłowie: Anna Paluch, Edward Siarka oraz Jan Duda, życząc gospodyniom powodzenia i satysfakcji z udziału w Przeglądzie oraz dziękując za ich trud wkładany w podtrzymywanie tradycji i wspieranie lokalnych środowisk.

Panie z KGW zgotowały nam prawdziwą ucztę, i dla ciała i dla ducha. Przez dwa konkursowe dni podziwialiśmy aktorskie zdolności członkiń i członków kół gospodyń, którzy z prawdziwą pasją ogrywali tradycyjne scenki obyczajowe. Na scenie OCK Koła Gospodyń Wiejskich prezentowały również swoje muzyczne talenty, a repertuar stanowiły pieśni tradycyjne. Oczywiście nie ma spotkań kół gospodyń bez kulinarnych rywalizacji. Jury i goście w tym roku smakowali potrawy z kaszą jęczmienną w roli głównej. Oceniano smak oraz estetykę podania. Pięknie przystrojone stoiska wprost uginały się pod ciężarem różnorakich, tradycyjnych smakołyków, które koła przygotowały poza konkursem. Wiadomo również, że członkinie KGW są mistrzyniami w rękodziele artystycznym. Panie pod presją czasu i w pocie czoła tworzyły piękne różczki weselne.

W niedzielne popołudnie, w oczekiwaniu na wyniki, publiczność wysłuchała koncertu kapeli „Muzyka orawska”. Przegląd zakończyło uroczyste podsumowanie. Nagrody i dyplomy wręczali: przedstawiciel Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu Małgorzata Kalarus, dyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach Dominik Pasek, wójt gminy Jabłonka Antoni Karlak oraz dyrektor Orawskiego Centrum Kultury w Jabłonce Karolina Strama.

Czas spędzony w Orawskim Centrum Kultury swoim poczuciem humoru i opowieściami umilali uczestnikom prowadzący – Anna Olesińska i Marian Wójtowicz.

Zdjęcia - Jan Ciepliński

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.