Najbliższe Imprezy

Archiwum

III Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych Orawski Zbyrcok

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_Zbyrcok_NCK.jpgSerdecznie zapraszamy miłośników kultury orawskiej, zespoły regionalne, muzykantów, śpiewaków, nauczycieli regionalistów,  gawędziarzy, przedstawicieli starszego i młodego pokolenia orawskich twórców z wszystkich miejscowości polskiej Orawy na III Przegląd  Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”, który odbędzie się 16 i 17 listopada 2018 r. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce.

 

Celem Przeglądu jest popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego na Orawie, ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Górnej Orawy, zachowanie „czystości” orawskiego folkloru, specyfiki i różnorodności kultury orawskich górali.

Przegląd stanowi jednocześnie kwalifikacje do Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. W związku z tym począwszy od tego roku Przegląd obejmuje:

konkurs kapel ludowych,

konkurs instrumentalistów – solistów,

konkurs zespołów śpiewaczych,

konkurs śpiewaków – solistów,

konkurs gawędziarzy ludowych,

konkurs śpiewu drużbów weselnych i pytacy,

konkurs mowy starosty weselnego.

            Wobec unifikacji kultury wzrasta potrzeba kultywowania i pielęgnowania tradycyjnej orawskiej muzyki. Dlatego też w tym roku Przeglądowi towarzyszyć będą spotkania warsztatowe dla instruktorów, nauczycieli i animatorów.

Tematyka spotkań:

orawski folklor dziecięcy,

gry i zabawy orawskich dzieci,

zwyczaje i obrzędy ludowe na Orawie,

orawski folklor muzyczny,

gwara jako język regionu.

Zachęcamy do udziału. Niech ten Przegląd będzie spotkaniem, które pomoże nam odnaleźć w kulturze orawskiej to, co jest wartościowe, oryginalne, cenne, co kształtuje naszą orawską tożsamość.

Regulamin

Karta zgłoszenia - solista

Karta zgłoszenia - grupa śpiewacza / kapela ludowa

Karta zgłoszenia - warsztaty

 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.