Najbliższe Imprezy

Archiwum

III Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych Orawski Zbyrcok

b_150_100_16777215_00_images_stories_2018_Zbyrcok_NCK.jpgW Jabłonce w Orawskim Centrum Kultury 16 i 17 listopada  odbył się III  Przegląd Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych „Orawski Zbyrcok”. Jego celem jest popularyzacja oraz dokumentacja tradycji autentycznego muzykowania i śpiewu ludowego na Orawie, ochrona i promocja dziedzictwa kulturowego Górnej Orawy, zachowanie „czystości” orawskiego folkloru, specyfiki i różnorodności kultury orawskich górali.

 

Komisja artystyczna w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka -etnomuzykolog – przewodnicząca, Jadwiga Adamczyk – muzyk MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Aleksander Smaga – muzyk, MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu, Marcin Kowalczyk – etnolog, OPE w Zubrzycy Górnej po wysłuchaniu uczestników, przyznała nagrody w trzech kategoriach wiekowych (dziecięca, młodzieżowa, dorosła).  Dyplomy i nagrody wręczył Zastępca Wójt Gminy Jabłonka Bolesław Wójcik i przewodnicząca komisji artystycznej Aleksandra Szurmiak-Bogucka.

Przegląd dofinansowany był ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska.

Protokół posiedzenia komisji Artystycznej 4. Przeglądu Kapel, Instrumentalistów, Grup Śpiewaczych, Śpiewaków Ludowych, Gawędziarzy i Drużbów Weselnych ORAWSKI ZBYRCOK, który odbył się w Jabłonce w dniach 16, 17 listopada 2018r.

Komisja artystyczna w składzie:
Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog
Jadwiga Adamczyk – muzyk MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Aleksander Smaga – muzyk MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu
Marcin Kowalczyk – etnolog OPE w Zubrzycy Górnej
po przesłuchaniu wszystkich zgłoszonych do konkursu uczestników, przyznała nagrody w trzech kategoriach wiekowych (dziecięca, młodzieżowa, dorosła)

w kategorii DZIECIĘCYCH muzyk ludowych:
I miejsce – Muzyka MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej
II miejsce - Muzyka dziecięca zespołu Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej
III miejsce -  Muzyka POŚKLANIE z Podszkla

w kategorii MŁODZIEŻOWYCH muzyk ludowych:
dwa równorzędne I miejsca – muzyka zespołu Orawianie im. Heródka z Lipnicy Wielkiej oraz muzyka ZOKRZES
dwa równorzędne II miejsca – Muzyka Małolipnicka Rodzina Kolpinga oraz Muzyka KOLIBA z Orawki
dwa równorzędne III miejsca – muzyka z Piekielnika oraz Muzyka MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej

w kategorii DOROSŁYCH muzyk ludowych:
I miejsce – Muzyka Pawła Czaji
II miejsce – Muzyka ROMBAŃ z Chyżnego

W kategorii instrumentalistów dziecięcych:
I miejsce – Artur Olesiński z Lipnicy Małej
dwa równorzędne II miejsca: Kinga Brękus oraz Jakub Nowak
III miejsce – Tomasz Dewera
Dwa wyróżnienia: Natalia Gut oraz Karolina Hosaniak

W kategorii instrumentalistów młodzieżowych:
I miejsce – Daniel Stec z Lipnicy Małej
II miejsce: Joanna Baliga
dwa równorzędne III miejsca: Hubert Kierpec oraz Michał Dziurczak

W kategorii instrumentalistów dorosłych:
I miejsce – Patryk Frajcosz
II miejsce – Tomasz Mysiniec

W kategorii dziecięcych grup śpiewaczych:
Cztery równorzędne I miejsca: grupa zespołu Orawianie IM. Heródka z Lipnicy Wielkiej, grupa zespołu SERDOCKI z Podszkla, grupa dziewczęca ŻURAWINKI oraz DZIEWCZĘCA grupa MAŁOLIPNICANIE
Dwa równorzędne II miejsca: mieszana grupa ŻURAWINKI oraz chłopięca grupa MAŁOLIPNICANIE

W kategorii młodzieżowych grup śpiewaczych:
dwa równorzędne I miejsca: grupa OCK z Jabłonki oraz Małolipnicka Rodzina Kolpinga
drugie miejsce: grupa zespołu ROMBAŃ z Chyżnego
Trzy równorzędne III miejsca: grupa MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej, grupa KOLIBA oraz grupa zespołu MAŁOLIPNICANIE
Wyróżnienie dla Sióstr Paściak z Chyżnego

W kategorii dorosłych grup śpiewaczych:
Dwa równorzędne I miejsca dla grupy ORAWIANIE Z Lipnicy Wielkiej oraz ROMBAŃ z Chyżnego
II miejsce dla rodziny JAROMINÓW z Orawki

W kategorii dziecięcego śpiewu solowego:
Dwa równorzędne I miejsca dla Agaty Miciniak oraz Oliwii Stechura
II miejsce dla Nikoli Sproch
III mijsce dla Michaliny Kuligi

W kategorii młodzieżowego śpiewu solowego:
I miejsce dla Sylwii Wątorczyk
II miejsce dla Dawida Króla
Dwa równorzędne III miejsca dla Wioletty Jędraszak oraz Marceli Stechury

W kategorii dorosłego śpiewu solowego:
Dwa równorzędne I miejsca dla Aleksandry Bajus oraz Stefanii Solawy
Trzy równorzędne II miejsca dla Heleny Kowalczyk, Dawida Stefko oraz Pawła Gwiżdża
Trzecie miejsce dla Edyty Długopolskiej

W kategorii Gawędziarzy dorosłych:
I miejsce dla Patryka Rudnickiego Z Lipnicy Wielkiej
II miejsce dla Stanisława Jaromina z Orawki

Dyplom za udział otrzymuje Jan Smoliński.

 

 Zdjęcia - piątek

Zdjęcia - sobota

fot. Jan Ciepliński

 

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.