Najbliższe Imprezy

Archiwum

Badania terenowe folkloru muzycznego na Orawie

badania 2020Podstawą niezwykłego bogactwa  kulturowego Orawy jest tradycja muzykowania, którą nieprzerwanie od lat pielęgnują działające w naszym regionie kapele, zespoły, grupy śpiewacze oraz soliści.

 

Z inicjatywy Wójta Gminy Jabłonka Antoniego Karlaka, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, Orawskie Centrum Kultury w Jabłonce oraz Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej postanowili wspólnie zadbać o to, aby wciąż żywa, orawska tradycja muzykowania została należycie zarchiwizowana, co z pewnością będzie cennym źródłem wiedzy dla przyszłych pokoleń oraz pasjonatów orawskich brzmień i melodii.

W tym celu w dn. 24-25 lutego br. w Orawskim Centrum Kultury w Jabłonce oraz w Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, pod kierunkiem dr Jacka Jackowskiego zrealizowano nagrania terenowe naszych ludowych tradycji muzykowania - śpiewu oraz muzyki orawskiej. Przez dwa dni przesłuchano kilkanaście wykonawców, a nagrania fonograficzne uzupełniono dokumentacją zdjęciową. Efektem tej pracy jest zgromadzenie materiału, który w przyszłości będzie mógł zostać wydany w formie albumu płytowego.  Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w badania, gdyż właśnie dzięki takim działaniom przyczyniamy się do ochrony i promocji cennego dziedzictwa kulturowego Orawy.

Galeria 

autor zdjęć - Piotr Jamski

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.