Najbliższe Imprezy

Archiwum

Miesopust (Karnawał)

Miesopust to okres od Trzech Króli do Środy Popielcowej, zwanej na Orawie Śkaradną Środą. Początek tego okresu, aż do Matki Boskiej Gromnicznej to czas zabaw, tańca i wesołych zwyczajów. W dniu Matki Boskiej Gromnicznej (2 luty) święci się w kościele gromnice, a po powrocie z kościoła wypala się ogniem z gromnicy znak krzyża na odrzwiach domu i stajni celem ochrony przed czarownicami.

Druga połowa miesopustu sprzyjała natomiast organizowaniu wesel. Było ich w tym okresie bardzo dużo, a trzy dni przed środą popielcową był to okres zwany „ostatkami”. Był to tyz cas załatwiania selijakik interesów. Chrubsi gazdowie chuodzili do uprzednio upatrzonyk domów coby zamówić słuzbe, pachołków cy pasterzy. Wynajmowano ik do pracy bez całe lato, jaze do Sytkik Świyntyk. Inksi w tym casie wynajmowali „jarzowników”, to jest chłopów potrzebnych do wiosennych prac. Gazdowie, co mieli młode kuonie, „sprzęgali siy”, to znacy uzgodnili, ze bedom społu orać. Prawie przy kozdy takiyj transakcji trza było wypić „hołdomas” (tj. koniec pracy).

W ostatki bawiono się do wtorku do północy. Zabawa była wielka. Znany jest zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie zwyczaj, kiedy to kobiety spotykały się w jednym domu i podczas tańca wysoko wyskakiwały, co miało zapewnić wyrośnięcie wysokiego lnu w nadchodzącym roku.

Copyright © Orawskie Centrum Kultury 2014 | Wszystkie Prawa Zastrzeżone.